Education Committee


Committee Co-Chairs: Maria Jose Alves da Rocha Brazil
Robert Carroll USA
Latest Report:
Committee Members: Ying-Shing Chan Hong Kong
Osamu Matsuo
Frank Mojiminiyi
Amal Saeed
Usha Singhal
Mei-Ling Tsai

Africa

Subcommittee Members: Yasser El-Wazir
Frank Mojiminiyi
Adesina Paul
Amal Saeed

Asia

Subcommittee Members: Kusal Das
Osamu Matsuo
Arif Siddiqui
Mei-Ling Tsai

Australia/NZ/Oceania

Subcommittee Members: A.C.D. Macknight None
Adrianta Surjadhana

Europe

Subcommittee Members: Christina Karatzaferi
Liisa Peltonen
Rudolf Schubert
Feisal Subhan

North America

Subcommittee Members: Barb Goodman
Malcolm Gordon USA
Jon Kibble
Marsha Matyas
Dee Silverthorn

South America

Subcommittee Members: Mauricio Giuliodori
Beatriz Ramirez

IUPS 2017 Congress and Workshop Programming

Subcommittee Members: Maria Jose Alves da Rocha Brazil
Malcolm Gordon USA
Christina Karatzaferi
Mei-Ling Tsai

Regional Meeting Advisory Group

Subcommittee Members: Yasser El-Wazir
Frank Mojiminiyi
Beatriz Ramirez
Arif Siddiqui

Finance

Subcommittee Members: Barb Goodman
Dee Silverthorn
Feisal Subhan
Peter Wagner

Technology and Communication

Subcommittee Members: Osamu Matsuo
Adrianta Surjadhana

Educational Materials Development

Subcommittee Members: Kusal Das
Mauricio Giuliodori
Jon Kibble
A.C.D. Macknight None
Marsha Matyas
Adesina Paul
Amal Saeed
Rudolf Schubert

Membership Committee


Committee Chair: Saeed Semnanian None
Latest Report: 2013 Report

Physiome and Systems Biology Committee


Committee Chair: Andrew McCulloch USA
Latest Report:
Committee Members: Jim Bassingthwaighte USA
Colleen Clancy USA
Andrew Greene USA
Peter Hunter New Zealand
Virginia Huxley USA
Fumihiko Kajiya
Richard Kitney
Nigel Lovell
Rossana Occhipinti United States
Stig Omholt Norway
Aleksander Popel
Axel Pries
Rod Smallwood None
H. V. Westerhoff None

Ethics Committee


Committee Chair: Penny Moody-Corbett Canada
Latest Report: 2013 Report
Committee Members: Ashima Anand India
Pat Buckley Australia
Theophile Godfraind Belgium
Kiyoshi Kurata
Bill Yates

Europe

Subcommittee Members: Andrea Calkovska Slovakia
Theophile Godfraind Belgium

Asia

Subcommittee Member: Kiyoshi Kurata

Oceania

Subcommittee Member: Pat Buckley Australia

North America

Subcommittee Members: Penny Moody-Corbett Canada
Bill Yates

2017 International Scientific Program Committee


Committee Co-Chairs: Walter Boron USA
Benedito Machado Brazil

IUPS Members

Subcommittee Chair: Walter Boron USA
Subcommittee Members: René Bindels The Netherlands
Robert Carroll USA
Yang-Sook Chun Korea
Ludmila Filaretova Russia
Ryuji Inoue Japan
Andrew McCulloch USA
Katsuhiko Mikoshiba Japan
Penny Moody-Corbett Canada
Denis Noble UK
Jens Rettig Germany
Tobias Wang Denmark

Local Members

Subcommittee Members: Maria José Campagnole-Santos Brazil
Luciane Gargaglione Brazil
Cecilia Hidalgo Chile
Aldo Lucion Brazil
Alicia Mattiazzi Argentina
Lisete C. Michelini Brazil
Patricia Molina
Thiago S. Moreira Brazil
Ken O´Halloran
Patrícia R.M. Rocco Brazil
Angelina Zanesco Brazil
Walter A. Zin Brazil

Archives Committee


Committee Chair: Marion Siegman
Latest Report: 2013 Report

Nominations Committee


Committee Chair: Walter Boron USA
Latest Report: 2013 Report
Committee Members: László Csernoch Hungary
Penny Hansen Canada
Cecilia Hidalgo Chile
Peter Hunter New Zealand
Jayasree Sengupta India

2013 International Scientific Programming Committee


Committee Co-Chairs: Walter Boron USA
David Eisner UK
Latest Report:
Committee Members: René Bindels The Netherlands
Yang-Sook Chun Korea
Graham Collingridge UK
Annette Dolphin UK
Martin Frank USA
Malcolm Gordon USA
Lucy Green UK
Penny Hansen Canada
Hans Hoppeler Switzerland
Anne King
Yoshihisa Kurachi
Bridget Lumb
Patrick Maxwell
Andrew McCulloch USA
Paul McLoughlin
Caroline McMillen Australia
Denis Noble UK
Anant Parekh
Julian Paton
Bente Klarlund Pedersen
Quentin Pittman
Ulrich Pohl
Jens Rettig Germany
Mike Spyer UK
David Thwaites
Andrew Trafford
Tobias Wang Denmark
Susan Wray
David Wyllie

IUPS Members

Subcommittee Members: René Bindels The Netherlands
Yang-Sook Chun Korea
Malcolm Gordon USA
Penny Hansen Canada
Hans Hoppeler Switzerland
Yoshihisa Kurachi
Andrew McCulloch USA
Caroline McMillen Australia
Denis Noble UK
Quentin Pittman
Jens Rettig Germany
Tobias Wang Denmark

Local Members

Subcommittee Members: Graham Collingridge UK
Annette Dolphin UK
Lucy Green UK
Anne King
Bridget Lumb
Patrick Maxwell
Paul McLoughlin
Anant Parekh
Julian Paton
Bente Klarlund Pedersen
Ulrich Pohl
Frank Sengpiel
Mike Spyer UK
David Thwaites
Andrew Trafford
Susan Wray
David Wyllie